Raviprotseduurid, millega kassi puhul arvestada

Nagu inimesed, on ka kiisudel oluline käia arsti juures. Vahepeal on vajadus selgelt nähtav: vedel väljaheide, isutus, rasune ja kõõmane karv, haavad ja vigastused, lakkamatu lakkumine nii, et kassil mõni koht on karvadest lahti lakutud. Erinevaid haiguseid saab ennetada ja varakult jaole jõuda. Oma kassi jälgimine, enda harimine ja regulaarsed protseduurid on võtmeks. Usume, et iga kass väärib, et teda ravitaks lõpuni, tehaks kõik, et haigusest jagu saada, nagu inimestegi puhul.

Kui soovid pakkuda kassile kodu, siis leia endale hea pereliige siit.

Kassid võivad ootamatult ka mõne sule, kummijulla, mürgise lille sisse süüa. Jälgides oma kassi, näed kiiresti ära, kui on vaja appi tõtata.

Selles postituses toome välja erinevates vanuses kiisude tervisega seotud ohud ja protseduurid, mida tähele panna. Kindlasti pole see lõplik ja kõik ei pruugi olla meditsiiniliselt selgitatud. Selleks palun leia ja külasta endale sobivat loomakliinikut ja räägi oma kassiarstiga. Samuti tuleb mõista, et kõiki neid ohte ei pruugi sinu kass kunagi kogeda. Palju oleneb kassi elustiilist, toidust ja sellest, millega ta sündinud on. Oluline osa on ka sinul kassi tervise tagajana.

Kassipojaga seotud raviprotseduurid

 • Ussirohi. Võib anda alates 6. nädalast, 1x kuus kuni 6. elukuuni, hiljem korra kvartalis. Sooleparasiitide sümptomiteks on oksendamine, loidus, isutus, seedeprobleemid. Kui õigel ajal ei anna ja kass on ka nö vabakäigul, võib selle pisikese ravi tegemata jätmine päädida suurema parasiiditõrje vajadusega.
 • Esmased vaktsiinid. Esimese vaktsiini võib teha umbes 2 kuu vanuselt. Teine vaktsiin järgneb 1 kuu pärast ja seejärel on aasta mureta. 7-14 päeva enne vaktsiini peab kass kindlasti ussirohu saama.
 • Silmade puhastamine. Pisikestel kiisudel tekib silmadele rähma ja vedelat voolust, mis võib, aga ei pruugi tõsiseks muutuda. Vahepeal piisab lihtsalt leige veega niisutatud rätikesega silmakeste puhastamisest. Enamasti kaob loomulikult ära.
 • Kõhu ja väljaheidete jälgimine. Esimestel kuudel tasub kassi kõhus toimivat jälgida väljaheidete pealt. Kas on pehme, vedel, värvus. Väljaheide võib muutuda toidu vahetamisel, aga võib ka tõsisemaid probleeme näidata.

Täiskasvanud kassi raviprotseduurid

 • Steriliseerimine/kastreerimine. Kindlasti ei tohi kassi enne steriliseerimist õue lasta. Tehniliselt on võimalik opratsiooni teha juba 2-3 kuud vanale kassipojale, kuid enamasti soovitatakse umbes 6 kuuni oodata. Sel juhul saab kass oma iseloomuga nö loomulikult välja kasvada. Konkreetselt “õiget” aega ei oska keegi aga soovitada. Tuleks jälgida kassi käitumist ja kui on näha, et on “jooksuaega” jõudnud, võiks teha külaskäigu arsti juurde.
  • NB! Emane kassipoeg on võimeline tiineks jääma juba 4-6 kuu vanuselt. Nt Amy jõudis meieni, olles ise alles 4-5 kuune ja tiine. Tema kõik kolm poega kahjuks surid 1-3 päeva jooksul. Palun steriliseerige ja kastreerige oma kassid!
 • Ussirohi. Õues käivatel kassidel vähemalt korra kvartalis.
 • Õuekassidel regulaarne parasiiditõrje. Vajadusel puugirihm.
 • Iga-aastane vaktsiin, eriti on see vajalik õues käivatel kassidel
 • Hammaste jälgimine
  • Ära ignoreeri halba hingeõhku. Halb hingeõhk, eriti kui sellega kaasneb ilastamine, on hambaprobleemide sümptomiks. Kui kahtlustad hamba- või igemeprobleeme, siis pöördu oma loomaarsti poole.
  • Närimiseks vajaliku toidu andmine. Kass on kiskja ja kassi loomuomane dieet sisaldab konte, mille närimine aitab hambakivi hammastelt eemaldada. Toakassi puhul soovitame kassile pakkuda närimist vajavat toortoitu, sh kanakaela. Aga ära kunagi anna oma kassile kuumtöödeldud kanakonte!
 • Õige toitumine.
  • Põiekivid – kassidel väga levinud probleem, mis on tekkinud odavast poetoidust või liiga vähesest vee joomisest. Viimast võib põhjustada ka ainult kuivtoiduga söötmine. Kasside loomulikus saagis on kuni 75% vett ja nad on selle tõttu kehvad joojad. Põiekivid võivad põhjustada verist ja valulikku urineerimist (kass kräunub, kui käib liivakastis) ja urineerimise sagenemist (kass käib tihti kastil, aga pissib vähe või üldse mitte). Kassiga, kes ei ole võimeline urineerima, tuleb pöörduda koheselt kliinikusse! Ka pehme diivani või linade peale hädade tegemine võib tähendada, et midagi on lahti – ta otsib pehmet kohta, kus liival käia.

Minu 18-aastane kass lahkus 2019 neeruhaiguse tõttu. Kuna isu vähenes aegamööda, mitte üleöö, me ei pannud kaalulangust õigel ajal tähele ja arvasime nõrkuse ja vähese liikumise liigesevalu süüks, siis jõudsime liiga hilja (õige) arsti juurde. Kahjuks oli juba liiga hilja, hoolimata kliiniku mitmepäevasest pingutusest… Oleks me pool aastat varem teises kliinikus teise murega (liigeseprobleemidega) käies teadnud ka vereanalüüsi küsida, oleks me ehk õigel ajal jaole saanud. Kahjuks seal kliinikus meile vereanalüüsi ei soovitatud ja ise ei teadnud nõuda.

– Tartu Kassikaitse vabatahtlik

Veidi tähelepanu, hoolt ja armastust ning kiiret reageerimist: nii püsivad kassid tervemana ja haigustele saab kiiremini jälile.

Vanad (10+) kiisud ja ravi

 • Vähemalt(!) korra aastas tervisekontrollis käimine, sealhulgas vereanalüüsi tegemine. Vanemas eas on mitmeid haigusi, mida kass suudab pikalt sinu eest peita, kuid vereanalüüs võimaldaks need varakult avastada.
  • Neeruhaigus. Üldjuhul on sümptomite välja kujunedes neerud juba kahjustunud, mistõttu on regulaarne tervisekontroll väga vajalik. Varajase diagnoosi puhul on võimalik spetsiaalse ravitoiduga kassile mitu eluaastat juurde anda. Neerukahjustusi ei ole võimalik välja ravida, ravimitega saab ainult sümptomeid leevendada. Mida jälgida: isutus, kaalulangus, iiveldusest oksendamine, rohke joomine, nõrkus, halb hingeõhk.
  • Hüpertüreoidism ehk kilpnäärme ületalitus. See on haigus, mil kilpnääre toodab liiga palju hormoone, põhjuseks võib olla kilpnäärme kasvaja. Sümptomid on tihti sarnased, kuid erinevalt neeruhaigusest on kilpnäärmeprobleemid enamasti ravitavad. Samas võivad kilpnäärmehormoonid tavalises vereanalüüsis neeruprobleeme peita. Mida tähele panna: kaalulangus, isu muutus (suurenemine või vähenemine), iiveldusest oksendamine, kõhulahtisus, suurenenud urineerimine, hüperaktiivsus, agressioon.
 • Kaalujälgimine – vähenev kaal võib olla neeruprobleemide sümptomiks, ülekaalulisus võib aga liigeseprobleeme tekitada ja takistada kassil endisel moel hüpata ja liikuda.
  • Artriit, liigeseprobleemid. Tee oma kassi lemmikpaigad kergesti ligipääsetavaks, vajadusel paigalda nende juurde kaldteed või väiksemad astmed. Vajadusel asenda liivakast madalama äärega kasti vastu, et seal käimist lihtsustada. Hoia toidu- ja veekauss kergesti ligipääsetavas kohas. Liigeseprobleemidele võib viidata see, kui sinu kass hakkab valu tõttu liigeseid liigselt lakkuma, nii et lausa nahk verine. Liigesevalu võib põhjustada puudulikku liikuvust, hüpete vältimist, raskusi karvastiku hooldamisel, häda tegemist liivakasti kõrvale.
  • Diabeet. Otseselt ülekaalulisusega seotud. Haigusele on võimalik insuliinisüstidega vastu hakata. Mida jälgida: liivakastis käimise sagenemine, suurenenud janu, kaalutõus.

Igapäevane tähelepanu ja hool: mõned soovitused

Inimestena on meil endilgi raske vahepeal arstile aega panna – äkki läheb valu üle, ajad on kiired, protseduurid kallid. Valime kannatamise ja haiguste tüsistumise, kuigi vaid väikese muudatusega, väikese raviga saaksime vältida valu ja hullemaid tagajärgi. Kassid ei saa nõuda, et neid arsti juurde viidaks. Küll aga annavad nad salamisi märku, et midagi ei ole hästi. Lemmiktoidust loobumine, muutused käitumises, “pahanduse” tegemine, kräunumine.

Kuus soovitust kasside tervise tagamisel

 1. Pane tähele tema käitumist.
 2. Leia endale usaldusväärne loomakliinik ja veterinaararst.
 3. Pane oma kalendrisse vähemalt kord aastas kassiga arsti juures käimine.
 4. Vali hoolega toitu, mida kassile annad ja vaata, et see oleks mitmekülgne ja kvaliteetne.
 5. Tee ära esmased protseduurid, mis juba iseenesest lahendavad nii mitmedki probleemid ja hoiavad kokku nii aega ja raha, rääkimata murest ja valust, mida kiisu tunneb.
 6. Hoia kokku kasvõi pisike summa kassi ootamatuteks ravikuludeks või tee talle kindlustus.

On üsna paratamatu, et kassi ravimisele ühel või teisel hetkel läheb raha. Soovitame selleks natukenegi koguda ette. Nii on ootamatu õnnetus, haigus ja sellega seonduvad tasud kergemad taluda.

Jaga seda postitust, et informeerida ka teisi kassiomanikke ja nii aidata meil hoida kiisud tervete ja rõõmsatena!

Hoiukoduna kasse tundma

Üks hea viis mõista, mida tähendab elu kassiga, on olla hoiukoduks kassile. Sa ei pea kohe võtma vastutust, kuid näed ära, millised küsimused ja tegevused sind ees ootavad ja saad Kassikaitse kogemustega vabatahtlikelt harivat nõu. Kui sa sooviksid proovida, siis täida hoiukodu ankeet ja me võtame sinuga ühendust. Ootame pikisilmi ka neid vabatahtlike, kes on valmis võtma kiisusid, kes vajavad rohkem hoolt ja ravi: kui tunned, et sinus on seda jaksu ja valmisolekut, siis anna meile endast märku!

Loe rohkem, millle mõelda hoiukoduks tulemisel.

Postituse koostasid: Leelo Rand ja Liisi Toom

Jaga

Kirjuta kommentaar

Sulge
×