Esmakordsele hoiukodule: mida teada, milleks valmis olla

Oled lugenud meie postitust “Miks tulla kassile hoiukoduks?” või kuulnud oma sõbralt, et tema on hoiukodu ja nüüd tahad ise järele proovida? Võib-olla oled täitnud isegi hoiukodu ankeedi ja ootad põnevusega oma esimest kiisut. Siis on õige aeg lugeda natuke rohkem praktilise poole kohta.

Hoiukoduks saamise protsess

Ootel hoiukodulised Seppen ja David

Sinu täidetud hoiukodu ankeet jõuab meie vabatahtlikeni, kes vastavad sulle kirja või telefoni teel. Vastuse saamine võib võtta aega, kuna vabatahtlikke on vähe ja esmajärjekorras tegeleme kassi päästmisega. Kui sinu ankeedis on ka mitmeid erisoove, siis me ei pruugi ka kohe saada sinule konkreetset kassi pakkuda ja tegeleme esmajärjekorras nendega, kellele saame. Ole kannatlik ja mõistev.

Järgmiselt tähelepanekud ooteperioodiks:

  1. Kassikaitse vabatahtlikuga selgitate välja sobiva kassi, keda hoiukodusse võtta.
  2. Samal ajal võiksid mõelda läbi, kas vajad esmaseid tarbeid: liivakast, kassiliiv, mõned mänguasjad, toit Kassikaitselt või on sul need olemas, saad ise soetada. Vaata oma kodu ka üle ohtude osas: diivanid (kass võib kraapida, teha karvaseks, lillepotid ja nipsasjad võivad kukkuda, kui kass nende üle ja ümber käima hakkab). Ole valmis, et kassid võivad mõnda asja lõhkuda, eriti kiisupojad. Vanemad kassid on rahulikumad (loe ka postitust: Miks võtta vanem kass).
  3. Kassi toomine koju. Kassi toob sulle Kassikaitse vabatahtlik või kokkuleppel saad temale ise järgi minna (nt kui kass on varasemalt mõnes hoiukodus). Sinuga sõlmitakse hoiukodu leping.
  4. Ole valmis esimestel päevadel hoidma sidet Kassikaitsega: kuidas kassil läheb, kuidas sinul läheb, kas on tekkinud küsimusi, kuidas kass reageerib. Kassid vajavad 3-4 päeva kohanemiseks, kartlikemate kassidega võib harjumisfaas pikem olla. Siin ei tasu ise muretseda ega karta, küll aga jälgida ja tähele panna.
  5. Olenevalt kassist ja ka sinu valmisolekust võib hoiukoduks olemine ühele kassile kesta 1 kuu kuni 6 kuud. Tegelikkuses võib olla hoiukoduks ka näiteks SOS kiisudele vaid paar päeva, seni kuni leitakse pikaajalisem hoiukodu.

Mida palume hoiukodult

Olenevalt kassist võib sinu vastutus piirduda ainult kassi toitmise, temaga mängimise ja liiva puhastamisega. See on miinimum palve hoiukodule. Vastavalt oma võimalustele, jõule ja oskustele saad panustada veel rohkem, et kass saaks kiirelt kohanetud ja leiaks ka endale uue päris kodu, vähendades samaaegselt Kassikaitse vabatahtlike koormust. Mõned tegevused, mis tohutult palju aitavad:

Kas kodu on hoiukoduliseks valmis?
  • Pane oma hoiukodulisele nimi. Mõnikord on kassil juba nimi olemas, kuid alles päästetud vajavad head nime. Hoiukodul on võimalus see ise panna.
  • Tee oma hoiulisest palju pilte. Mida ilusamad või vahvamad pildid on, seda lihtsam on sotsiaalmeedias tulevasele kodule silma jääda. Kui kasutad ise sotsiaalmeediat, siis mõtle, millised pildid ja videod oleksid sobilikud, millised pildid näitavad just sinu hoiukodulise iseloomu? Kui endal puudub oskus ja võimalus pilte ja videosid teha, palu Kassikaitse vabatahtlikul seda teha. Ilma fotodeta on raske päris kodu leida.
  • Anna MTÜ kontaktisikule aeg-ajalt teada, milline on sinu hoiulise iseloom ja eripärad. Kodupakkujad mainivad kassi nime asemel tihti hoopis iseloomu, millist kassi nad otsivad. MTÜ oskab sinu hoiulist paremini soovitada, kui tal on selleks piisavalt infot. Aja jooksul võib iseloom muutuda, eriti kassipoegade ja kasside puhul, kes on alguses hirmunud ja tagasihoidlikumad. Ideaalis anna kord kahe nädala või kuu jooksul teada, kuidas kassil läheb. Saad seda teha läbi Kassikaitse Facebooki sõnumite või oma kontaktisikuga suheldes.
  • Kassiga arsti juures käimine. Mõne kassiga on vajalik käia arsti juures. Anna märku, kas sul on see võimalus (transpordipuur, võimalus ise kohale minna, transport, aeg). Kassikaitse soovitab vastavat loomakliinikut ja valmistab ette passid. Tartu Kassikaitse maksab looma ravikulud, kuid pead enne kindlasti kontaktisikuga kokku leppima ja läbi rääkima.
  • Kui pead ise ravimeid andma. MTÜ kontaktisik annab sulle info, kas kassile tuleb anda ussirohtu, puhastada silmi või teha muud ravi. Kui sa ei oska või ei julge ega soovi seda teha, siis Kassikaitse teeb selle ise. Kui oled valmis ise tegema, siis vajadusel annab kassikaitse soovitusi. Kogu info vajalike raviprotseduuride kohta ja vajalikud ravimid annab Kassikaitse.
  • Jaga ka oma sotsiaalmeedias, et oled hoiukodu ja et sinu kass otsib kodu. Tagi Tartu Kassikaitse (Instagramis ja Facebookis) ja kasuta #kassidkoju #tartukassikaitse #olenhoiukodu. Nii saame oma sotsiaalmeedias jooksvalt otsida päriskodusid ja hoida voogu põnevana lugudega päriskodu otsivatest kassidest. Nende märksõnadega leiad ka teisi Tartu Kassikaitse vabatahtlikke hoiukodusid. Meil on vahva kogukond!
  • Anna endast parim, et kiisu ei pääseks põgenema. Vahel kipuvad tänavalt päästetud kassid uuesti vabaduse poole püüdlema, palun ära jäta uksi ega aknaid järelvalveta.
  • Kui sul tekib hoiukassiga misiganes muresid, siis anna alati oma MTÜ kontaktisikule teada. Olgu selleks ootamatu takistus hoiukoduks olemisel, hoiu- ja päriskassi halb läbisaamine või hoiukassi terviseprobleemid, leiame alati koos lahenduse ja vajadusel kassikesele uue hoiukodu.

Kuidas aitab Tartu Kassikaitse

  • Kui oled otsustanud, et oled valmis üheks (või mitmeks) väikseks karvaseks külaliseks, siis MTÜ on nõus sind igakülgselt aitama
    • Hoiukassi võtmine ei tähenda suurt rahalist väljaminekut, sest MTÜ toetab sind vajadusel kassitarvete, -toidu ja -liiva ja raviarvetega. Toidu ja muude kulude osas võid panustada nii vähe või palju kui saad.
    • MTÜ vastab kõigile sinu küsimustele, et sinul ja sinu hoiulisel kõik hästi sujuks. Meie vabatahtlikud on kogenud ja on sinuga seni, kuni kass leiab päriskodu. Aja jooksul õpid ja oskad juba ise paljude teemadega ise otsuseid teha.
    • MTÜ aitab sinu hoiukassi reklaamida ja talle usaldusväärse kodu leida.

Sinu kassile tuleb kodupakkumine, kuidas toimida?

Kui Kassikaitse on saanud sinu kassile päriskodu päringu, siis on aeg oma hoiukodulist võimalikele adopteerijatele näidata. Loodame, et saad seda ise teha, vajadusel tuleb Kassikaitse vabatahtlik sinu juurde. Parimaks kassi tutvustajaks on aga siiski hoiukodu ise. Kui oled päriskoduhuvilise ise leidnud, siis palu ka temal täita päriskodu ankeet, mille vaatab üle Kassikaitse vabatahtlik.

  • Sinu hoiukodus olevale kassile tuleb huviline ja sina tunned, et sa ei taha kassi enam ära anda – ta on sulle südamesse läinud. See on üks suurimaid muresid paljudel, kes mõtlevad hoiukoduks hakkamisele. Kui hoiukass on sulle liiga sügavale südamesse pugenud, siis pole hullu, hoiukodul on alati esmaõigus kass endale jätta. MTÜ-l on alati sarnase iseloomuga kasse, keda kassisoovijale asenduseks pakkuda. Teisalt, mõtle ka sellele, et kui kass leiab endale hea päriskodu, siis saad sina aidata juba järgmist kassi (kui tegelikkuses pole valmis päriskassiks võtma).
  • Kui kodupakkuja tuleb sinu hoiulist vaatama, siis proovi talle võimalikult palju infot anda oma hoiukassi ja ka kassipidamise kohta üldiselt. Mida paremini on uus kodu valmistunud, seda kergem on kassile keskkonna muutus. Sa ei pea kassi “maha müüma”, vaid andma ausa pildi sellest, mida tähendab elu kassiga. Kui kassil on mõned halvad kombed (närib juhtmeid või kõht on lahti). Hea kodu ei lükka kassi tagasi lihtsalt selle pärast, et tal tuleb veel silmi puhastada või ravi teha.
  • Kui päriskodu võtab kassi endale tutvumiseks, tuleb sõlmida temaga ajutise hoiukodu leping. Sinu kontaktisik Kassikaitsest annab sulle vastava vormi. Hoia leping alles ja anna see hiljem oma kontaktisikule.
  • Julgusta uut kodu hoidma sind kassi kohanemisarengutega kursis. Julgusta neid andma koheselt märku, kui kassi tervises või nende enda valmisolekus seda kassi endale jätta midagi muutub. Tavaliselt on uute kodude prooviperioodiks 2-4 nädalat. Selle perioodi möödudes teeb MTÜ kontaktisik päriskoduga adopteerimislepingu.
  • Proovi olla valmis võimaluseks, et uues peres ei lähe asjad nii libedalt kui oodatud ja kiisu tuleb sinu juurde tagasi. Väga harva, kuid vahel võib siiski juhtuda, et nt uue kodu eelmine kass ei võta uut kassi omaks või tekib mõnel pereliikmel on allergia. MTÜ on valmis vajadusel kassikese tagasi võtma ja kiisule oleks palju stressivabam, kui ta saaks juba tuttavasse hoiukodusse naasta.
  • Kui on kindel, et sinu hoiukoduline sai päris kodu, anna vajadusel ka endale aega emotsionaalselt ja füüsiliselt puhata. Kui oled valmis uueks hoiukoduliseks, anna Kassikaitsele märku.

Kahe või rohkema kassi võtmine

Kõik kassid ei sobi teineteisega kokku. Samas on kassid rõõmsad, kui saavad oma liigikaaslasega möllata ning see teeb ka sinu elu kergemaks, kasside sotsialiseerumise lihtsamaks. Julgustame mõtlema kahe kassi võtmisele, eriti kui päästmist vajab kiisupoegade perekond, kassiema oma poja/poegadega või juba suuremaks kasvanud kiisud, kes on tänaval koos või mujal hoiukodus kokku kasvanud. Kahe kassi pidamine tähendab rohkem liiva puhastamist ja ravimise korral suuremat ajakulu. Teisalt aga on see rohkem rõõmu ja kassid toetavad mängimises ja aja veetmises, teineteise puhastamises ja õpetamises ise. Kui sul on endal juba üks kass, siis saab katsetada, milline oleks sobilik hoiukass.

Rix ja Milo

Rasked kassid

Raskete kasside alla lähevad kassid, kes vajavad kas rohkem ravi, arsti juures käimist või oluliselt rohkem tähelepanu nende sotsialiseerumisele. Nad on kas kaua tänaval olnud, kannatanud vägivalla all või põevad mingit haigust, mis vajab hoolt. Kahjuks on selliste kiisude arv kasvamas. Sellise kassi võtmine ei ole kerge, kui puudub kogemus. Samas on “raske” kassi võtmine, tema usalduse võitmine ja terveks ravimine tohutult palju andev. Isegi, kui puuduvad vajalikud oskused, aga on tahtmine anda natuke rohkem, võtta see “kõige hullem” kass ja näha, kuidas ta sinuga särama lööb, siis anna sellest märku.

Esimesed sammud hoiukoduks olemiseks

Kui sa oled nüüd kõik selle läbi lugenud ja tahad kohe katsetada hoiukoduks olemist, siis esmalt täida ära hoiukodu ankeet. Sinuga võtab Kassikaitse vabatahtlik ühendust ja räägib täpsemalt järgmistest sammudest. Sa ei pea oleme kohe valmis hoiukoduks olemiseks. Ootame ankeete ka siis, kui tead, et saad kuu või kahe pärast olla valmis. Nii saame koordineerida oma tegevusi, luua sinuga praegu kontakti ja abi vajadusel saame kohe kiirelt tegutseda.

Kui veel tahad mõtet seedida, siis palun jälgi meie Facebooki ja Instagrami. Jaga sealseid kuulutusi ja ka seda postitust oma sotsiaalmeedias ja sõpruskonnas, et laiendada teadlikkust hoiukoduks olemise kohta.

Täna on Tartu Kassikaitse aktiivseid hoiukodusid orienteeruvalt 15-20, võrgustikus aga 50 inimest. Loodame, et liitud meiega ja aitad tänavakasside elukvaliteeti parandada ja teed ka oma elu nii tähenduslikumaks ja rõõmsamaks!

Postituse koostasid: Leelo Rand ja Liisi Toom

Fotodel Kassikaitse päriskodus või hoiukodudes olevad kiisud.

Jaga

Kirjuta kommentaar

Sulge
×