Miks valida täiskasvanud või vanem kass?

Kassi endale perre tuues ei saa sa valesti otsustada: iga kass, noor ja vana, punane või valge, isane või emane, kass on suurepärane lisandus sinu perre. Igal loomal on oma eripärad, vajadused ja harjumused, seetõttu tuleks enne looma võtmist kindlasti mõelda, mida temalt ootad ja kas see on õige valik. Kui valik on kassidel, siis saab hakata mõtlema vanusest tulenevatele eripäradele ja sellele, kuidas see sobib sinu ootuste ja valmisolekuga. Põhjuseid just täiskasvanud kass endale võtta on väga palju. Selles postituses jagamegi mõtteid just vanemate, täiskasvanud kasside kohta.

Tartu Kassikaitse kodulehelt näed siit kodu otsivaid kasse. Jaga ka seda postitust oma sotsiaalmeediavõrgustikes, et teisedki näeks vanemate kiisude võtmise kasusid!

Täiskasvanud kassi iseloom ja eripärad on juba näha.
 1. Iseloom on välja kujunenud. Täiskasvanud kassi puhul on tema harjumused, iseloom ja ka välimus näha.
  • Kui võtad kiisupoja, kes ronib esimestel elukuudel sulle sülle, siis temast võib saada rahulik nurrupall. Sama suur tõenäosus on, et temast saab sinu jalgu ründav paharet. Kassi iseloomu väljakujunemine võtab vähemalt aasta aega. Vanema kassi puhul on tema iseloom juba välja kujunenud ja see, mida sa hoiukodu külastades näed, on see, milline ta päriselt on
  • Kassipoja välimus muutub ja ta ei jää nii nunnuks nagu ta pisikesena oli. Juba kolmandal-neljandal kuul võib kass “välja venima” hakata, seega nunnumeetrit kiisupoja näol saadki vaid mõned kuud (hoiukoduna saad seda aega pikendada :)). Võid oma üllatuseks isegi avastada, et soovisid lühikarvalist kassi, kuid said pikakarvalise. Vanade kassidega selliseid üllatusi ei teki.
  • Kui kassipojale pead alles kombeid õpetama hakkama, näiteks et söögilaua peal ei tohi käia, siis vanemad kassid saavad enamasti keelamisest kiiremini aru.
 2. Sobib paremini väikeste lastega.
  • Lapsed võivad väiksele kassipojale tahtmatult haiget teha. Vanemad kassid ei ole nii haprad/õrnad, on lastega kannatlikumad ja tihti oskavad targalt ise lapse eest ära tulla, et mitte haiget saada. Nii vähendad oluliselt väga halbu tagajärgi nii lapsele, oma perele kui kassile.
  • Noored kassid või kassipojad võivad mänguhoos lastele haiget teha, lapse sõrmi või jalgu mänguasjaks pidada ja närida.
 3. Täiskasvanud kassid tajuvad ohte paremini ja oskavad end hoida ja tekitada vähem pahandust.
  • Kassipoeg suudab kõik asjad mänguasjaks mõelda. Vanemad kassid ei aja enam mänguhoos asju laualt-riiulilt maha nii nagu nooremad kassid. Täiskasvanud kassi puhul saad ka kohe teada, mis on tema halvad harjumused ja saad teha teadliku otsuse, kas oled valmis teda sellest välja treenima.
  • Kassipojad kipuvad rohkem asju, näiteks juhtmeid, närima. See on loomulik, sest nende hambad alles kasvavad ja sügelevad. Vanematel kassidel pole selliseid muresid, kuna see periood on läbi.
 4. Vanemad kassid hoiavad puhtust.
  • Noorematel kassipoegadel võib juhtuda liivakastis käies apsakaid, pead alustama tema õpetamisest, vanadel kassidel on liivakastis käimine selge. Taas: kui sellega on probleeme, siis ilmselt hoiukodu oskab öelda ja anda ka nõu selle lahendamiseks.
  • Mõned kassipojad võivad lisaks mänguasjadega mängimisele mängida ka oma liivakastis. Vanadele kassidele selline tegevus ei meeldi ja liivakasti kasutatakse ainult sihtotstarbeliselt. See tähendab, et liivakasti ümbrus on puhtam ja kass ei vea oma karva sisse püherdatud liiva kodus laiali.
  • Kassipojad pole alati veel õppinud end korralikult pesema. Kui kassipoeg on ka liiga vara ema juurest ära võetud, ei pruugi see ka nii kergelt tulla. Vanadel kassidel jagub selleks rohkelt aega ja vanad kassid on tihti puhtamad kui kassipojad.
 5. Täiskasvanud kiisude elustiil nõuab vähem tähelepanu.
  • Täiskasvanud kassid on rahulikumad. Oma osa on siin kindlasti steriliseerimine, aga kindlasti ka vanus ise. Nende elustiil on rahulikum ja vähenõudlikum.
  • Väiksed kassipojad võivad vajada 3-4 toidukorda päevas, kuid vanemale kassile piisab täiesti paarist korrast. See sobib hästi kiire elustiiliga, kus hommikul lahkutakse tööle ja tullakse tagasi alles õhtul. Ka pole probleemi, kui nädalavahetusel on vaja üheks ööks ära minna – kass sööb, kui on kõht tühi ja nii saab talle jätta kahe päeva jagu toitu, kartmata, et see ühe korraga ära mugitakse.
  • Noored kassid vajavad kindlasti mängukaaslast. Kui selleks pole teine kass, siis seda rohkem vajab ta inimese aega. Vanemad kassid see-eest naudivad rohkeid uinakuid ja rahulikult aknast välja vaatamist. Siiski, mängulust ei ole täiskasvanud kassile võrras ja vahel näeb neid kepslemas nagu kassipoeg ja nad naudivad sinuga mängimist.
  • Kui sinu perega liitub noorem kass, siis võid ennast suure tõenäosusega leida olukorrast, kus kassil tuleb kõige suurem mängutuhin peale keset ööd või varahommikul. Vanemad kassid lasevad sul rahulikult magada.
 6. Palju armastust.
  • Kodu otsivad kassipojad leiavad tavaliselt väga kiiresti uue kodu, kuid vanemad kassid peavad enamasti mitu kuud, kui mitte aastat oma päriskodu otsima. Seda suurem on ka vanema kassi tänutunne, kui ta lõpuks sooja armastava kodu leiab. Täiskasvanud kass oskab seda armastust inimesele näidata.
  • Nad magavad rohkem kui noored kassid ja on suurepärased kaaslased, kui sina oma uinakut teed.
  • Täiskasvanud kassid on ideaalsed kaaslased vanaisale ja vanaemale, olles nö “eakaaslased”. Kassipojad on vanavanematele tihtipeale üle jõu käivad ning see ei ole hea lahendus ei vanavanematele ega kassidele endile.

Kassipoeg või täiskasvanud kass?

Millised on sinu kogemused täiskasvanud kassidega? Millised on sinu arust nende suurimad plussid?

Üks on kindel, kassi võtmine on peaaegu alati hea valik. Vabatahtlikena näeme tihti, et omanik tunneb oma “õige” kassi ära. Nii on tihti juhtunud, et ühe kassi asemel võetakse kaks, isase asemel emane ja kiisupoja asemel vana armas kõuts. Kassi otsides julgustame sind vaatama kõiki kiisusid ja olema avatud üllatustele. Täiskasvanud kiisud omavad hämmastavat võimet sinu südamesse pugeda, muutuda kartlikust tänavakssist soojaks sülekassiks, kelle silmad säravad rõõmust ja tänust, kui vaid annad neile võimaluse.

Vanemad kiisud, kes otsivad Tartu Kassikaitse kaudu kodu või hoiukodu
Olivia

Meie kaudu otsivad omale head kodu 10. aastane triibu Claude, püssikuuli tabamuse saanud, kuid tänaseks ravitud 8 aastane Triibu 2, 6. aastane Mõmmi, pika hallika karvaga, 4. aastane Juta, kes päästeti surmasüsti eest, 6. aastane Leo, kolmevärviline ja 3. aastane Olivia, 4. aastane oranž Ants, 4. aastane memmekas Lehmake, imeilus 7. aastane, kolmevärviline Elisabeth, lõvilakaga Ville (6.a.v), toidukausikuningas Hannibal (6.a.v), ülisõbralik punakass Boriss (5.a.v), proua Õnne, vesihallika karvaga nöbinina ja Cici, 10 aastane uhke must-valge lakaga kiisu.

Esmalt hoiukodu, siis päris-kodu

Härra Carter (6.a.) jäi oma kodust ilma, kuna omanik lahkus siit ilmast. Nüüd otsib ta oma päris-kodu või hoiukodu. Loe tema kohta siit.

Kui tahad turvatunnet, et valid õige kassi, siis julgustame sind meiega ühendust võtma. Tegutseme hoiukodu-põhimõttel, kus enne päris-kodu lepingu sõlmimist pakume võimalust kassi enda juures nö hoiukodus hoida. 2-4 nädalaga tunnete ära, kas valitud kass on teile sobiv, avastate, millised rõõmud ja väljakutsed teid ees ootavad ja saate ka tuge meie vabatahtlikelt erinevate tekkivate küsimuste osas. See on hea võimalus katsetada elu ka täiskasvanud kassiga. Isegi kui otsustate, et see teile ei sobi, siis olete saanud mõnedki nädalad pakkuda tänavakiisule sooja kodu.

Vaata Tartu Kassikaitse kodu otsivaid kasse siit. Loe siit kassi hoiukoduks olemise kohta. Sealt leiad ka ankeedid, mida täita, kui soovid kassi adopteerida või hoiukoduks hakata.

Toeta Tartu Kassikaitse tööd tänavakasside päästmisel ja ravimisel. Iga kuu päästame 20 tänavakassi üle Eesti. Paljud neist vajavad ravi, rääkimata toidust. Teeme seda ainult tänu oma vabatahtlikele ja annetajatele. Saad oma panuse teha annetusena meie kontole:

Saaja: MTÜ Tartu Kassikaitse
Selgitus: annetus
Pangakontod:
SEB: EE581010220072929015
Swedbank: EE412200221042553213

Balthasar on 10. aastane ja kurva elulooga. Kas sina oled tema inimene? Loe Balthasari kohta siit.

Artikli koostasid ja toimetasid: Leelo Rand ja Liisi Toom

Fotodel Tartu Kassikaitse kodu-otsivad kassid. Jälgi meid Facebookis ja Instagramis ja aita kiisud koju.

Jaga

Sulge
×