Korterikassi varjatud stress

Tahame jagada artiklit, kust saad olulise info, miks kassid stressi satuvad ja kuidas see on seotud toitumisega. Kindlasti hoolid oma kiisust, siit saad veidi mõtteid, mida arvestada järgmisel toiduostu korral. Artikkel ilmus Eesti Naisest 2016. aastal. Viide all

Kodukassi harjumuste kujunemise taga on tihti loomaomanikud ise. Eriti tähtis on kassi tervise seisukohalt see, et ta ei sööks üksnes kuivtoitu.

Täbaras olukorras pisike kassike Võrumaa turul – aevastav, kõvera saba ja songaga elukas – lihtsalt tahtis meie Tallinna-koju tulla. Ja nii ma hakkasingi taas kassipidajaks – soetasin talle liivakasti ja liiva, ostsin kassitoitu, mida kõik ostavad – nii pehmet linnu- ja loomalihatarretist kui ka kuivi krõbinaid, nii kallimaid kui ka odavamaid. Kass ei nurisenud, sest pidi koeraga võidu sööma ja siis juba valida ei saa.

Teadlikum suhtumine oma kassi toidusedelisse

Kass sõltub inimesest. Ole teadlik, mis aitab tal elada väärtuslikku ja tervet elu. Foto: Tartu Kassikaitse päästetud kass Lucky

Ent pärast vestlust lemmikloomade toitumiseksperdi ja loomaarsti Kenno Ruuliga suhtun oma loomakese igapäevaellu palju teadlikumalt.

“Kui kass ei saa õiget toitu ja tal pole võimalik olla piisavalt aktiivne, mängida näiteks teise kodulooma või inimesega, siis ei ole ime, kui ta ründab või on kuri, ei lase end paitada ja hammustab,” räägib suur kassifänn dr Ruul. “Kass peab saama oma negatiivse energia välja elada ja seepärast ta end inimese jalge vastu hõõrubki.”

Paljud kassiomanikud on hädas liigse karvaheitmise ja looma allergiaga. Dr Kenno Ruul kinnitab, et kui kassi toit ja tema elustiil on õiged, on loom õnnelikum ja omanik hoiab kokku ka ravikuludelt.

Igal kassil on oma iseloom ja vajadused, mis olenevad kassi päritolust, tõust ja harjumustest. Kodukassi harjumused tekitame meie, perenaised-peremehed, aga ise. Kassi saab treenida niisamuti nagu koera – kui ta midagi hästi teeb, siis kiidad, teeb ta midagi halvasti, ei kiida. Samas ei saa unustada, et kuigi me ehk sooviksime, et kass sööks rõõmuga kõige odavamat kassitoitu, oleneb looma tervis ja eluiga otseselt tema söögist ja elustiilist.

Milline on õige kassitoit?

Dr Kenno Ruul: “Kassid on kohanenud lihasööjad. Nende parim ninaesine on äsja püütud saak. Kassid on ju alati ise oma söögi eest hoolitsenud, küttides närilisi ja linde, ning poetoit on üsna hiline nähtus. Ning kuivtoit ongi paraku väga kaugel ideaalist. Seal on liiga palju taimseid süsivesikuid ja liiga vähe loomseid valke, samuti eluks hädavajalikku vett. Kasside eellased elasid kõrbetes. Kogu vajamineva vee said nad saagist, kus on seda umbkaudu 75%. Paraku on vedelikusisaldus kuivtoidus alla 10%. Et kassidel on joomisinstinkt halvasti arenenud, kannatavad nad pahatihti varjatud veepuuduse all.”

Vale toidu tagajärjed

●  Pidev veepuudus tingib sagedasi väga valulikke ja eluohtlikke põiepõletikke. Kestev veepuudus lõpeb vanematel kassidel tihti neerupuudulikkusega, see omakorda aga surmaga.

●  Ülearused süsivesikud kuivtoidus põhjustavad ülekaalu ja kurnavat suhkruhaigust, tingides kassi lühema eluea.

●  Poetoitude ületöötlemine vähendab valkude omastamist ja põhjustab allergiate teket.

“Minu juures on käinud palju kassiomanikke, kes kurdavad, et nende lemmik on loid, teda vaevab isutus, oksendamine ja kõhulahtisus. Väga sageli on need nähud kassidel, kes söövad ainult kuivtoitu. Sel juhul on pahatihti tegemist sooleallergiaga ehk põletikulise soolehaigusega. Kuumkuivatamine rikub kassitoidu loomulikku koostist sedavõrd, et soolestikus hakkavad vohama valed mikroobid, kes põhjustavad kauakestva ja kurnava seedehäire.”

Dr Ruul: “Minu arust on erakordselt oluline, et kassid saaksid närida! Just saagi närimine hoiab looduses nende hambad puhtad. Kassid kuivtoitu enamasti ei näri. See neelatakse tihti lihtsalt alla ja oksendatakse pahatihti ka samal kujul välja. Paraku jõuab osa ülearuseid süsivesikuid siiski hammastele kleepuda. Nii moodustub kasside hammastele hambakatt, kus elavad bakterid. Lõpuks tekivad igemepõletik ja hambaaugud. Kasside hambad aga valutavad sama hullusti kui inimeste omad!”

Ärge laske nunnudel end petta: Kass on kiskja ja vajab toortoitu. oto: Tartu Kassikaitse päästetud kass Jaagup-Miel

Tohtri sõnul on igasugune kuivtoit kassile rämpstoit. “Kuivtoit sisaldab küll ellujäämiseks vajalikku, kuid kass ei kosu, jääb hädiseks ning varem või hiljem tuleb kliinikutee jalge alla võtta. Ka nn märg toit, mis on purkides ja pakkides, on töödeldud ja igasugune pakendamine nõuab teatud konservantide kasutamist, neid aga kass looduses ei söö. Lisaks veel maitseparandajad, mis tekitavad sõltuvust. Kordan veel – kass on kiskja ja tema loomulik söök on toortoit. Tasakaalustatud toortoit, eeskujuks vabas looduses kütitav saak, on toakassi loomulik ninaesine, mis tagab talle pika ja haigusvaba elu. Tasakaalustatud toortoitu tuleks lisaks anda ka sellisele kodukassile, kes küll pääseb õue, kuid näiteks talvel ei saa paksu lumega piisavalt saaki jahtida. Praegune tegelikkus on aga paraku selline, et enamik eestimaistest kassidest sööb kuivtoitu. Pakendatud toidul on plussid ainult omaniku jaoks – seda on mugav osta, säilitada ja kassile ette anda.”

Loo autor: Katrin Aedma

Artikkel ilmus Eesti Naises 2016. aasta novembris. Viide kogu artiklile siin.

Lemmikloomaarst dr. Kenno Ruuli soovitused koos toortoidu retseptiga leiad sellest voldikust.

Jaga

Sellel artiklil on 4 kommentaari

  1. Oota aga milline see sobiv toortoit siis on? Kas konkreetselt lihakäntsaka annan ette? Samas ta ju siga või lehma ise ei murra ka looduses. Kas otsin linnuliha? Kui närima peab, siis vist mitte filee – kas koos kontidega? Kas midagi muud ka sisse segada? Osad juhendid soovitavad kergelt üle praadida, segada riisiga jms. Kas saan kindel olla, et ta sellest lihast mida ma annan saab kõik eluks vajaminevad vitamiinid-mineraalid? Ma ilmselt ei suuda õuest püüda talle linde, et ta neid koos sulgede ja soolestikuga tarbiks.
    Pisut tänitav artikkel ilma reaalse selgituseta, mida täpselt tuleb anda kui palju ja kuidas.

  2. Minu siiam ja pärslane ei söö liha ja kala mingil moel ostan kennelliidu kaudu koivtoitu ja lemmik on pasteet ja Felix pehmetoit.

  3. mina näiteks toidan oma kassi konserviga kastmes hommikul saab 85 grammi pakk ja õhtu saab sama portsu kuiv toit ehk siis krõbinad on lihtsalt pandud kaussi talle vahelduseks kui päeval tekkib tal vajadus süüa midagi ja ka vesi on olemas tal kala näiteks ta ei söö ültse olen ostnud fileed ja tavalist kala aga ei taha seda toorest sealiha sööb paar väikest tükki ja kõik hakklihast sammuti lugu ei pea ja linnu liha ta ka ei söö ei toorelt ega küpsetatult ja ma ei ütleks et kassil midagi viga oleks nii et kõik loomad on erinevad ja kõik algab siiski sellest kuidas harjutatud on ja tänapäeval on stress kui selline meie ühiskonnas täiesti tavaline nähtus juba

Kirjuta kommentaar

Sulge
×