Päev kassitoas kasside eest hoolt kandmas

Tartu Kassikaitses käivad aeg-ajalt toredad tudengid, kes ühel või teisel viisil kasside heaolule ja meie tegevusele kaasa aitavad. Siin on üks lugu, kuidas Tartu Ülikooli kommunikatsiooni-tudengid kassitoas abis käisid. Uudista ja kui tunned, et võiksid ka kaasa lüüa, võta meiega ühendust. Aga nüüd lugu:

Kui me möödunud reedel, 17. märtsil Tartu Kassikaitse kassituppa läksime, võttis meid uksel vastu rõõmsameelne põhivabatahtlik Laura. Tema liitus Kassikaitsega 2021. aasta novembris – nii südame ligi on need hättasattunud kiisud talle kasvanud. Õigupoolest on kassid lausa Laura saatust muutnud. Nimelt märkas ta just vabatahtlikutööd tehes, et tema kireks pole mitte matemaatika, vaid loomade aitamine. Nüüd õpib Laura maaülikoolis veterinaariat.

Mida kassitoas teha tuleb?

Koridoris jalanõud vahetanud ja need desinfitseerimismatil puhastanud, juhatab Laura meid edasi. Ta selgitab, et kassituba koosneb kolmest suuremast ruumist. Esimeses kahes neist on kassid igaüks omaette puuris. Need loomad on kas karantiinis, et selgitada välja nende täpsem tervislik seisund, või siis peale arstivisiiti juba traumadest-haigustest taastumas. Siin hoitakse kiisudel väga hoolikalt silma peal, et nad kenasti hooldatud ja ravitud saaks.

Kõige avaram ja valgusküllasem tuba on nende kasside päralt, kes on terved ja valmis kasvõi kohe hoiu- või päriskoju minema. Loomad võivad siin vabalt ringi liikuda ja igaüks neist saab ohtrate pesade, lavatsite ja seinariiulite seast valida just sellise, mis talle kõige rohkem sobib. Ruumi sisenedes jookseb meile vastu süsimust ja rohesilmne Vanda, kes kohe Lauralt paisid norima hakkab. Peagi on platsis ka punakas kohevakarvaline Winston. Ülejäänud asukad piiluvad meid umbusklikumalt – hallikas Harald lesib kõrgel riiulil ja piilub vaikselt, narivoodi ülemise korruse hõlvanud Kevin teeb näo, et tal pole külalistest sooja ega külma, haprad läikiva mustvalge karvkattega Asalea ja Aroonia peidavad end põrandal leiduvatesse kassipesadesse. Selline pelglikkus saab mõistetavaks, kui kuuleme Lauralt loomade kassituppa jõudmise lugusid.

Laura lahkel juhendamisel asume tegema hommikupoolse vabatahtliku toimetusi – puhastame liivakastid ja pühime põrandad, riputame kuivama pesumasinast tulevad tekid ja lapid, peseme kasside toidu- ja jooginõud. “Toimetused on lihtsad ja igaühele jõukohased. Isegi koolilapsed või vanemad inimesed saavad kenasti hakkama,” ütleb Laura. Kui midagi siiski arusaamatuks jääb või erakorralisi olukordi tekib, on põhivabatahtlik alati käepärast. Nii et kartuses, et hakkama ei saa, ei tasuks küll vabatahtlikuks olemisest loobuda.

Vabatahtlik Laura ja kassitoa kuningas Winston, kes ikka veel ootab oma kodu …

Asume jagama konservi. Iseloomukas Winston ootab juba kärsitult ja ei suuda valida, millises kausis on kõige parem roog. Vanda seevastu võtab esimese ettejuhtuva nõu ja tühjendab selle imekiiresti.  Kiisud, kes pelglikumad ja eelistavad seltsielule privaatsust, saavad toitugi vaiksemalt nautida. Siiski märkame, et mida kauem me kohapeal oleme, seda julgemaks loomakesed muutuvad, nii mõnigi tuleb uurima, mida me siin nende juures toimetame. Harald hüppab oma riiulipesast alla ja otsib kaaslastelt seltsi, Kevin asub end pesema, Aroonia otsustab küüsi teritada, Punapea ringutab mõnusalt ja näitab end kogu ilus.

Kui pidevalt kättesaadavatesse krõbinakausside lisa panema hakkame, otsustab Winston näidata oma viisakamaid kombeid ja krõbinad kenasti käpaga  suhu toimetada. Kui seegi oskus meile esitletud ja veidi nurrutud, hüppab ta kapile ja annab mõista, et meil oleks aeg teele asuda – tahaks rahus lõunaund teha.

Pesemegi konservikausid puhtaks ja jätame Lauraga hüvasti. Loodame, et meie värskelt leitud kass-sõbrad peagi endale toredad kodud leiavad, igaüks isesuguse, just oma loomusele sobiva. Võid kõiki kodu-otsivaid kasse leida siit.

7 põhjust, miks hakata Tartu Kassikaitses vabatahtlikuks

  1. Parandad maailma, selle asemel, et ainult kurta.
  2. Panustad loomade heaolusse ja tunned, et oled teinud midagi nende heaks, kes seda ise ei suuda.
  3. Saad uusi teadmisi loomade ja nende eest hoolitsemise kohta. 
  4. Leiad eest toetava ja ühisele eesmärgile pühendunud kogukonna. 
  5. Tööaega ja -koormust saad valida vastavalt oma võimalustele.
  6. Leiad samade huvidega sõpru.
  7. Loomadega tegutsemine, nende siirus ja vahetus mõjub hästi ka sinu enda vaimsele tervisele.

Hakka vabatahtlikuks ja aita kasse

Kui sind huvitab kasside päästmine ja neile parema elu loomise võimaldamine, siis tule vabatahtlikuks. Vajame eriti vabatahtlikke Kassituppa sealsete kasside eest hoolitsema. Täida ankeet siin ja tule kohtu meie ja kassidega.

Postituse koostasid ja kassitoas käisid: Arleen Rillo, Jaanika Palm, Kaisa-Maris Hagel

Jaga

Kirjuta kommentaar

Sulge
×