Arglik kassike kodus? Soovitused koos kasvamiseks

Mitmed Tartu Kassikaitse vabatahtlikud on aastate jooksul hoiukodus sotsialiseerinud kasse, kes on tänavalt tulles nö metsikud, arglikud, hirmunud. Nad ei ole saanud tunda armastavat hoolt, inimese pai ja neil puudub seos, et inimene=hea. Just seetõttu on nad tavalise inimese jaoks hirmutavad ja võib tekkida tunne, et “mina küll hakkama ei saa”. Ja ometi on just need kassid väärt suurt hoolt, kannatlikkust ja on meie kohustus näidata, et inimene on ka hea ja et inimese ülesanne ongi kassi eest hoolt kanda. Sellistest kassidest tulevad tihtipeale ka omaniku suurimad sõbrad, kellest nad mitte kunagi ei taha loobuda ja kelle jaoks iniesed on kõigeks valmis.

Milleks valmis olla?

Kui sa oled harjunud kassiga, kes ise tuleb sülle, mängib ja nurub tähelepanu, siis võib argliku kassi tulek olla paras shokk. Kass võib päevi, nädalaid ja isegi kuid varjata end pimedamates kohtades. Ta võib segadusest pissida valesse kohta, rääkimata sisisemisest, kui talle lähened ja sellest, et sa ei saa teda sülle ega isegi võib-olla paid teha. Aga see kõik sõltub. Kassist, keskkonnast, kuhu kass satub (kas on lärmakas, lapserohke, vaikne, turvaline), inimesest ja tema kannatlikkusest ja oskusest samm-sammult kassi kohandada uue eluga. Jagame siinkohal mõned hoiukodu perenaise Katrini nipid, kes on aastaid olnud hoiukoduks ja aidanud kassidel oma kestast välja tulla.

Hoiukodu kolm nippi metsiku kassi inimesega harjumiseks

1. Anna talle üks kindel ruum, kus inimesed pidevalt liiguvad ja tema saab ruumiga kiirelt tuttavaks. Selline ruum tekitab turvatunde. Ruumi puhul on oluline, et seal ei tohi olla kohta, kuhu kass saab nii peitu pugeda, et teda on raske kätte saada (voodi alla, riiuli taha, külmkapi taha). Siis ta istubki seal, aga järgmine samm on ju see, et hakatakse ka puudutusega harjutama ja selleks peab olema võimalus teda lihtsalt kätte saada.

2. Suhtle hästi palju kordi päevas, natukese kaupa – harjub hääle ja liikumisega. Selleks on oluline eeldus, et kass näeb sind. Iga väike pöördumine kassi poole, mis on malbe, toetav ja rahulik aitab tal harjuda mõttega, et inimese poolt tulev suhtlus on positiivne. Alguses võib ta sinu möödudes võpatada või rohkem vastu seina suruda end, kuid tasapisi, kui sa ei suru ennast talle peale, harjub, et ta võib mitte ära joosta, et keegi ei võta tema mugavat kohta ära ja tal on turvaline.

3. Anna süüa vähem korraga, aga mitu korda päevas – tekib tunne, et inimene on ikka tore ka 😉. Söök on hea positiivne kinnitus kassile. Toit ei pea kohe olema lemmik-konservid, kuigi need võivad anda sulle võimaluse astuda järgmine samm (eeldusel, et kass on juba julgem sinu juures): proovida kassi kas väikse suletutiga mängupulgaga paitada või kui on asjad seal maal, võid proovida teda ka paitada või lihtsalt lasta oma kätt nuusutada, oma käest “kommikesi” süüa. Tuleb aga ettevaatlik olla: kui on väga hea toit, mis käte külge kleepub, siis kass võib hambad sisse panna :).

Pakkuda hoiukodu arglikemale kassidele?

Kindlasti ei soovita seda inimestele, kellel on palju pinget hetkel elus, kellel on vaimselt raske ja palju asjaajamisi ja vastutust pere, teiste loomade või laste ees. Arglik kass vajab ühtlasi pidevat tasakaalukat tähelepanu kui ka stabiilset kodu-õhkkonda. Juba ärev kass võib sattuda ärevast kodusest õhkkonnast veel stressi ja nii võib juhtuda palju õnnetusi ja kassi olukord võib halveneda ja ka endal tekib tunne, et ei saa hakkama. Argliku kassi võib olla vaimselt raske treenida, sest edusammud ei tule kiiresti ja kui ootad sülekassi, aga kodus on peidus närviline ja iga asja peale võpatav ilmselgelt stressis kass, siis tekib pettumus. On oluline, et oled vaimselt valmis, sest siis oled sa kassile kõige parem abiline. Hea meeleolu, rahuliku kõnega, kannatlikkuse ja siirusega jõuab kõige kaugemale. See onkassi teekond ja meie saame siin olla toetajateks, et kass just endale sobival ajal annab just niipalju usaldust, kui ta suudab. me ei tea, mida ta kogema on pidanud.

Iga kass on väärt maksimaalset tuge ja heaolu. Kui sina soovid ka hoolitseda kassi eest, kellel pole vedanud ja tahad teha seda suure armastuse ja kannatlikkusega, siis täida hoiukodu küsimustik ja pane vaim valmis. Vaata veel postitusi näiteks kuidas tegutseda, kui peres on lapsed ja tuleb kass ning soovitusi esmakordsele hoiukodule. Kodu saab pakkuda kodu otsivatele kassidele.

Toeta Tartu Kassikaitse tegevust

Saame tegutseda vaid rahade toel, mida meie jälgijad annetavad. 100% rahast läheb kasside raviks, toiduks ja liivaks. Tutvu erinevate kampaaniatega või mine kohe tegema annetust:

Saaja: MTÜ Tartu Kassikaitse
Selgitus: annetus
Pangakontod:
SEB: EE581010220072929015 või
Swedbank: EE412200221042553213

Jaga

Kirjuta kommentaar

Sulge
×