Kui kass tuleb uude koju või hoiukoju

Kassile on tema uus kodu esialgu võõras ja hirmutav. Enamasti jookseb kass peitu voodi alla või kapi taha ja tuleb sealt välja alles öövaikuses. See on normaalne käitumine. Kahe-kolme nädala pärast tuleb ta välja ja hakkab teiega suhtlema. Andke talle aega harjumiseks! Kartlikku kassi söötke kausist, mida ise hoiate. Hiljem söötke krõbinaid peost. Söögi ajal laseb enamus kasse end silitada. Mängige kassiga! Kõige parem sotsialiseerija on mäng. Ostke talle palle, mänguhiiri ja pulga otsas naharibadega mänguasi. ! Kutsuge kassi nimepidi, kui talle süüa annate!

Mingil juhul ei tohi kassi üksi välja lasta. Ka maal mitte enne 3 kuud. Nii pikk on tavaliselt aeg, mil kass uue peremehe omaks võtab. Mõnikord võib see aeg pikemgi olla. Kui kass ei tunne veel omanikuga sidet, võib ta ära joosta ja hulkuma jäädagi. Linnas, autoteede läheduses, ei tohiks kass kunagi üksi väljas käia.

Meie kassid oskavad liivakastil käia. Kui kass teie koju tuleb, hoidke teda esialgu ühes toas, kus on kergesti ülesleitav liivakast ja tema söögikoht. Kui kass juba kodunenud on, võib lasta ta teistesse tubadesse jalutama ja sööta edaspidi köögis.

Süüa pakkuge 2 x päevas: hommikul 1-1,5 supilusikatäit krõbinaid või 2 spl. konservi või muud pehmet toitu ja õhtul sama või toortoit. Ärge toitke kassi üle! Paks kass on haige kass! Kui kass ei taha süüa, koristage toit ära külmkappi! Kassil ei tohi olla päev läbi kuhjaga toidukauss ees. Alati ühel ajal toitmine ja pärast sööki kausi ärakoristamine kindlustab kassile hea isu, samas hoiab ära hea isuga kasside ületoitmise. Krõbinad on kuivatatud ja kokkupressitud lihast. Kui kass joob peale, toit paisub ja kõht saab täis. Kui kass läheb juba keskelt ümaraks, tuleb toiduportsjonit ilmselgelt vähendada. Kassi nõusid peske nagu enda nõusidki! Kass ei taha süüa roiskunud toidujäätmete vahelt. Alati olgu kassil ees kauss värske veega. Vett vahetage iga päev! Seisnud vees hakkavad kasvama bakterid, kass tunneb halba lõhna ja ei joo seda vett. Eriti vajalik on igapäevane vesi, kui toidate kassi krõbinatega. Neist ei sobi mitte kõik kassi toitmiseks. Odavate krõbinatega võite kassi haigeks sööta. See pole mitte kalliste kassitoitude reklaam, vaid kassipidajate õudne kogemus: aja jooksul saavad kassid põiekivid, piinlevad valudes ja pissivad verd. Loomaarsti arve võib ulatuda mitmesaja euroni, kui tahate kassi elu päästa. Kõlbavad kõik Virbac, Specific, Hills krõbinad. Ei kõlba: Kitekat, Darling, Friskis jt odavad krõbinad toidupoes. Need on tehtud peamiselt kondijahust ja lisatud toiduvärve. Suure lihasisaldusega (70-80%) teraviljavabad krõbinaid ja konserve saab loomapoodidest ja kliinikutest. Soodsam on tellida neid Saksamaalt www.zooplus.de Ei kõlba kõik odavad konservid toidupoodides: Kitekat, (võib tekitada pika tarbimise järel allergiat, nahk hakkab sügelema, kass lakub naha karvadest paljaks), Darling (võib põhjustada kõhulahtisust, võib kassipoja ära tappa – on olnud juhuseid).
Alati kõlbab värske räim ja külmutatud (ülessulatatud) kalafilee. Toore mageveekalaga võib kassile laiussi vastseid sisse sööta. Külmutatud või kuumutatud kalas vastsed hävivad. Kanakonte ei tohi kassile anda. Need on seest õõnsad, teravate servadega, võivad mao ja soolte vigastusi tekitada. Väga hästi sobib tuunikala konserv omas mahlas või vees. Hakkliha
kõlbab, soovitav keedetult. Kõlbab kodutoit, kui see pole soolane ja vürtsine. Suitsutatud tooted ei ole kassi tervisele head.

Paljud täiskasvanud kassid ei seedi rõõska piima – kõht läheb lahti. Samal põhjusel ei tohi anda rõõska koort ja jäätist. Kohupiima, keefirit (Hellus!), hapukoort ja jogurtit võib anda, kui kass seda soovib. Hapendatud piimast tooteid võib anda siis, kui kõht on kinni. Need on kergelt lahtistava toimega.

Mitte kõik kassiliivad ei ole head. Mõned ei moodusta klimpe, mõned ei hoia halba lõhna ära. Väga kahjulikud on nn kristall-liivad. Hea liiv on Cat`s Best Ökopluss. Seda kulub vähem kui teisi liivasid, klimbid on tugevad, ei lehka üldse. Võib visata WC potti (ei ummista).

Kass käib liivakastis enamasti 2x päevas: hommikul ja õhtul. Kass on puhas loom, ta ei lähe liivakasti, mis on eelnevast kraamist koristamata, kuigi kaua. Sellepärast peaks alati hoidma kassi liivakasti puhtana. Kui kast on koristmata, ei ole kass valesse kohta laskmises süüdi. Kui kass on juba hästi kodunenud, on mõttekas hoida tema liivakasti inimeste WC-s, uks hoida irvakil. Nii jäävad toad alati kastist väljakraabitud liivast puhtaks.

KASSI KASVATAGE VEEPRITSI ABIL-kui kass teeb midagi keelatut: kratsib tapeeti, mööblit, kõnnib üle pliidi(see võib ka ohtlik olla-kuum)või toidulaua, kipub aknast välja ronima-pritsige veepritsiga. Ta saab aru, et selle tegevuse juures ta saab vett ja seda ta ei armasta kohe kindlasti.

Tartu Kassikaitse loodab, et kõik meie kassid saavad hea kodu. Meie sooviks on hoida sidet inimestega, kes meie hoolealustele kodu pakkusid. Võite meile julgesti helistada ja kirjutada, kui kassiga peaks tekkima mingeid probleeme. Oleme tänulikud igasuguse info eest, kuidas kassil uues kodus läheb. Väga oodatud on pildid kassist uues kodus, need paneme oma kodulehele üles. Meie kasside saatus ei ole meile ükskõik. Ületamatute probleemide korral võtame kassi tagasi. Iga kassiga on nähtud vaeva, nende peale on kulunud
tuhandeid ja mitmeid tuhandeid eurosid eraisikute poolt annetatud raha. Me ei taha, et keegi meie kassidest satuks uuesti tänavale või maale hulguseks. Me ei taha, et meie kasse tabaks õnnetu saatus. Nad kõik väärivad hoolitsust ja armastust.

Jaga

Kirjuta kommentaar

Sulge
×